Ημερίδα: Επαγγελματικός Προσανατολισμός Ατόμων με Προβλήματα Όρασης – Νέες Τάσεις, Επιλογές και Προοπτικές

Το Κέντρο Εκπαιδεύσεως και Αποκαταστάσεως Τυφλών σε συνεργασία με την Επιτροπή Νεολαίας του Πανελλήνιου Συνδέσμου Τυφλών, διοργανώνουν Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: «Επαγγελματικός Προσανατολισμός Ατόμων με Προβλήματα Όρασης - Νέες Τάσεις, Επιλογές και Προοπτικές». Πρόκειται για την πρώτη σε μια σειρά ενημερωτικών επιμορφωτικών ημερίδων που θα ακολουθήσουν μέχρι το τέλος του χρόνου, με θέμα τον επαγγελματικό προσανατολισμό, την ανάλυση επαγγελμάτων, την συμβουλευτική και άλλες θεματικές ενότητες, για άτομα με οπτική αναπηρία.

Στόχος της ημερίδας είναι η ενημέρωση, ο προβληματισμός και η συζήτηση σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο οι μαθητές με οπτική αναπηρία, διαμορφώνουν τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους επιλογές. Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στις οικογένειές τους, καθώς και σε επαγγελματίες και σε επιστήμονες του ευρύτερου χώρου της γενικής και ειδικής εκπαίδευσης.

Ομιλητές στην ημερίδα θα είναι κυρίως άτομα με οπτική αναπηρία που απασχολούνται σε διάφορους χώρους εργασίας. Την ημερίδα θα συντονίζουν ο κ. Κωνσταντάρας Δημήτρης, δημοσιογράφος και η κα Αλμπάνη Χριστίνα, Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού Τυφλών, ΚΕΔΔΥ Α΄ Αθήνας.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 4 Απριλίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΚΕΑΤ «Ιωάννη Μενεΐδη» (Ελ. Βενιζέλου 210, Καλλιθέα - είσοδος από Σπάρτης).

16.30 - 17.00: Εγγραφές

17.00 - 17.10: Χαιρετισμοί από τον Πρόεδρο του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών, κ. Ηλία Μαριόλα, τον Πρόεδρο του Φάρου Τυφλών Ελλάδος, κ. Εμμανουήλ Μπασιά και την Διοικήτρια του ΚΕΑΤ, κ. Μπέττυ Λεωτσάκου.

17.10 - 18.10: α΄ πάνελ

1. Μαθιόπουλος Γιώργος, Δικηγόρος
  2. Τεντόμας Λάζαρος, Εκπαιδευτικός - Κοινωνιολόγος
  3. Μάρτος Αινείας, Προγραμματιστής
  4. Γεωργακαράκου Μαρία, Μουσικός - Σοπράνο
  5. Τσιμπίδας Κώστας, Μουσικός ΣΜΕΑΕ Αττικής
  6. Μίχος Γιάννης, Ηχολήπτης - Απομαγνητοφωνητής - Προπονητής Τζούντο

18.10 - 19.15: β’ πάνελ

1. Κατσίφας Δημήτρης, Εργαστήρια Φάρου Τυφλών Ελλάδος
  2. Ζαχαριάδης Ευστάθιος, Φυσικοθεραπευτής ΣΜΕΑΕ Αττικής
  3. Βερυκοκάκη Αγγελική, Εκπαιδεύτρια Κινητικότητας, Προσανατολισμού και Δεξιοτήτων Καθημερινής Διαβίωσης ΠΣΤ
  4. Κυριτσοπούλου Γεωργία, Εκπαιδεύτρια Κινητικότητας, Προσανατολισμού και Δεξιοτήτων Καθημερινής Διαβίωσης ΚΕΑΤ
  5. Κλεφτογιάννη Αιμιλία, Εκπαιδεύτρια Σκύλων - Οδηγών
  6. Οικονόμου Μαρία, Ψυχολόγος - Γεν. Γραμματέας ΕΛΙΣΟΦ
  7. Εξακουστίδου Δέσποινα, Υπηρ. ΑΜΕΑ ΟΑΕΔ

19.15 - 19.30: Συζήτηση - Συμπεράσματα

Στο τέλος της εκδήλωσης, θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όσους/ες το επιθυμούν και επιπρόσθετα, θα χορηγηθεί τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού σε όσους μαθητές ενδιαφέρονται.

Δηλώσεις συμμετοχής στο 2109595602 - 2109520623 και ηλεκτρονικά στο prkeat@nullgmail.com.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.