Θα υπάρξει ανταπόκριση σε όλα τα αιτήματά μου;

Η λειτουργία της ΥΕΥ βασίζεται στη συμβολή φοιτητών οι οποίοι επιθυμούν να διαθέσουν εθελοντικά τον χρόνο τους, αναλαμβάνοντας συγκεκριμένες δράσεις για την βελτίωση της πρόσβασης των συμφοιτητών τους με αναπηρία στην ακαδημαϊκή λειτουργία. Διαλέγουν αποστολές ανάλογα με το που πιστεύουν ότι μπορούν να φανούν πραγματικά χρήσιμοι.

Υπάρχουν εξάμηνα κατά τα οποία ενεργοί ή υποψήφιοι εθελοντές δεν ανταποκρίνονται στο κάλεσμα της ΥΕΥ για την κάλυψη κάποιων αιτημάτων.

Σε κάθε περίπτωση, εάν πιστεύεις ότι η ανθρώπινη πολυδιάστατη συνοδεία από εθελοντές συμφοιτητές σου μπορεί να σε ωφελήσει, μην διστάσεις να κάνεις αίτημα στην ΥΕΥ κάθε εξάμηνο, καθώς κάθε νέο αίτημα οδηγεί σε εκ νέου στοχευμένη αναζήτηση για νέους εθελοντές.