Ποια κατάρτιση προσφέρει η ΜοΠρο;

Οι εθελοντές της ΜοΠρο παρακολουθούν υποχρεωτικά μια κατάρτιση η οποία χωρίζεται σε 3 μέρη:

• Το 1ο  μέρος αφορά την παρουσίαση των υπηρεσιών της ΜοΠρο και των δομών και των ρυθμίσεων που αφορούν τους ΦμεΑ του ΕΚΠΑ.
  • Στο 2ο μέρος αναλύονται τα εμπόδια που συναντούν οι ΦμεΑ στις σπουδές τους και οι τρόποι που μπορούν εθελοντές συμφοιτητές τους να τους υποστηρίξουν, καθώς και οι όροι συμμετοχής στο πρόγραμμα .
  • Στο 3ο μέρος της κατάρτισης, οι υποψήφιοι εθελοντές θα μπορέσουν βιωματικά, με συντονίστρια την Ψυχολόγο της Μονάδας Προσβασιμότητας, να αναγνωρίσουν το κατά πόσο η αντίληψη που έχουν σχηματίσει για την Αναπηρία μπορεί να επηρεάσει τη συμπεριφορά τους απέναντι στα άτομα που θα κληθούν να εξυπηρετήσουν.

Το κάθε μέρος διαρκεί 2 ώρες και διεξάγεται πολλές φορές κατά την διάρκεια του εξαμήνου, προς επιλογή των υποψήφιων εθελοντών.
Συμπληρωματικά προσφέρονται καταρτίσεις που αφορούν:

• Τεχνικές συνοδού χρήστη χειροκίνητου αμαξιδίου (Βιωματική ημερίδα, 4 ώρες)
  • Τεχνικές συνοδού ατόμων με απώλεια όρασης (Βιωματική ημερίδα, 4 ώρες)
  • Υποστήριξη σε φοιτητές με απώλεια ακοής (Ενημέρωση, 1 ώρα)
  • Υποστήριξη σε φοιτητές με διαταραχές στο φάσμα του αυτισμού (Ενημέρωση, 2 ώρες)
  • «Εντυποαναπηρία και εκπαιδευτικό υλικό: Προσβάσιμες σημειώσεις και προσβάσιμα συγγράμματα (Ενημέρωση, 1 ώρα)

Το πρόγραμμα των καταρτίσεων ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα της μονάδας (rss feeds; + Παραπομπή να ανοίξει παράθυρο στις ανακοινώσεις). Η δήλωση συμμετοχής είναι υποχρεωτική στο τηλέφωνο 2107275130 ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο access@nulluoa.gr.