Πρόγραμμα ημερίδων κατάρτισης – χειμερινό 2016

Το πρόγραμμα των ημερίδων κατάρτισης διαμορφώνεται ως εξής:

• Υποστήριξη φοιτητών με Σύνδρομο Άσπεργκερ
    Πέμπτη 3/11 ή* Τρίτη 8/11,  14:00 με 16:00
    Σωτηρία Νίκα, Ψυχολόγος,  Μονάδα Προσβασιμότητας για Φοιτητές με Αναπηρία

• 3/11: Κτήριο Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Αίθουσα Α3, 1ος όροφος
    • 8/11: Κτήριο Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Αίθουσα Ε, στο προαύλιο της σχολής.
  • Εκμάθηση τεχνικών συνοδείας ατόμων που μετακινούνται με αναπηρικό αμαξίδιο
    Δευτέρα 7/11 ή* Πέμπτη 10/11, 13:00 με 16:00
    Παναγιώτης Πιτσίνιαγκας, συντονιστής βιωματικών παρεμβάσεων, motivational speaker,  Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους
    Θάλεια Κιούση, συντονίστρια προγραμμάτων,  Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους

• 7/11: Κτήριο Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Αίθουσα Δ, στο προαύλιο της σχολής.
    • 10/11: Κτήριο Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Αίθουσα Ε, στο προαύλιο της σχολής.
  • Υποστήριξη φοιτητών με απώλεια ακοής
    Τρίτη 15/11 22/11 ή* Τετάρτη 16/11 23/11, 11:00 με 12:30
    Μαρία Εμμανουήλ, Διερμηνέας Νοηματικής, Μονάδα Προσβασιμότητας για Φοιτητές με Αναπηρία
    Κτήριο Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Αίθουσα Α3, 1ος όροφος
  • Μετατροπή εκπαιδευτικού υλικού σε ηλεκτρονική μορφή: προσβάσιμες σημειώσεις και προσβάσιμα συγγράμματα
    Τρίτη 15/11 22/11 ή* Τετάρτη 16/11 23/11, 13:00 με 14:00
    Παρασκευή Ρήγα, Πληροφορικός, Μονάδα Προσβασιμότητας για Φοιτητές  με Αναπηρία
    Κτήριο Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Αίθουσα Α3, 1ος όροφος

*Κατ’επιλογή.

Το πρόγραμμα που προηγήθηκε σε μορφή πίνακα

Η παρακολούθηση των ημερίδων είναι υποχρεωτική για όσους αναλάβουν σχετική αποστολή το τρέχον εξάμηνο. Ενθαρρύνεται επίσης η παρουσία όσων επιθυμούν να διευρύνουν τις γνώσεις τους όσον αφορά την υποστήριξη Φοιτητών με Αναπηρία. Η κατάρτιση που λαμβάνουν οι εθελοντές αναλύεται στη βεβαίωση εθελοντισμού η οποία παρέχεται στο τέλος του εξαμήνου.

Η δήλωση συμμετοχής είναι υποχρεωτική καθώς διατηρείται παρουσιολόγιο. Μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι και δύο μέρες πριν την κατάρτιση. Παρακαλώ, ενημερώστε μέσω mail (e-mail: ariadniπάπακιdi.uoa.gr) για το πότε θα παρευρεθείτε στην/στις ημερίδα/ες που σας αφορά/ουν.