Πρόσκληση εθελοντών – χειμερινό 2016

Συμπλήρωσε την εικόνα, γίνε εθελοντής

Η Μονάδα Προσβασιμότητας για Φοιτητές με Αναπηρία του ΕΚΠΑ αναζητά εθελοντές που θα καλύψουν τις ανάγκες των Φοιτητών με Αναπηρία για το χειμερινό εξάμηνο του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους.

Οι εθελοντές υποστηρίζουν τους Φοιτητές με Αναπηρία με τον τρόπο που προτιμούν και για όσο χρόνο μπορούν να διαθέσουν. Ενδεικτικά, μπορούν να αναλάβουν τη συνοδεία κάποιου συμφοιτητή τους στους χώρους της σχολής για κάποιες ώρες, το κράτημα σημειώσεων ενός μαθήματος, τη συντροφιά σε μερικά διαλείμματα ή τη δακτυλογράφηση εκπαιδευτικού υλικού σε προσβάσιμη ηλεκτρονική μορφή. Η δέσμευσή τους ισχύει για ένα εξάμηνο και λαμβάνουν πλήρη κατάρτιση από τη Μονάδα.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με την υπεύθυνη της Υπηρεσίας Εθελοντισμού, κ. Αριάδνη Βελισσαροπούλου (τηλ: 210 7275130, e-mail: ariadniπάπακιdi.uoa.gr) για περισσότερες πληροφορίες. Οι υποψήφιοι εθελοντές θα κληθούν να περάσουν μια προσωπική συνέντευξη στα γραφεία της Μονάδας, στο κτήριο του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών.

Προτεραιότητα θα δοθεί στους φοιτητές του ΕΚΠΑ.