Τεχνολογίες Αιχμής στην Εκπαιδευτική Πράξη

Στις 3 και 4 Μαρτίου 2012 θα πραγματοποιηθεί η 3η διημερίδα "Τεχνολογίες Αιχμής στην Εκπαιδευτική Πράξη" στις εγκαταστάσεις των εκπαιδευτηρίων Σ. Αυγουλέα-Λιναρδάτου (Ελευθερίου Βενιζέλου 112-114, Περιστέρι). Η διημερίδα έχει ως στόχο να δοθεί η ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς τόσο να παρουσιάσουν μέρος της δουλειάς τους και να καταθέσουν τις προτάσεις τους σε συναδέλφους, όσο και να ενημερωθούν για τις δυνατότητες που τους παρέχουν οι νέες τεχνολογίες ανταλλάσοντας ιδέες και καλές πρακτικές. Παράλληλα, σκοπός των εργασιών της διημερίδας είναι να αναδειχθεί το τοπίο μέσα στο οποίο μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία της χώρας μας, ενσωματώνοντας δημιουργικά τις νέες τεχνολογίες στη διδακτική τους καθημερινότητα ώστε να καταστήσουν το μάθημα πιο ελκυστικό και να καλλιεργήσουν την ενεργό συμμετοχή των μαθητών τους στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Στα πλαίσια αυτής της διημερίδας, το Σάββατο 3 Μαρτίου και ώρα 14:30-14:40 ο Αλέξανδρος Πίνο, μέλος της Μονάδας Προσβασιμότητας για ΦμεΑ του ΕΚΠΑ, θα εισηγηθεί την παρουσίαση με τίτλο "Αποθετήριο Ελεύθερα Διαθέσιμων Εφαρμογών για Μαθητές με Αναπηρία" στο Κτήριο Γυμνασίου-Λυκείου στην Αίθουσα 26.